Přejít k hlavnímu obsahu
x

Fairtrade a lokální výrobky v Šumperku a okolí

Akce /foto

Co vám říká slovo fér (anglicky fair)? Objevuje se ve vašem běžném životě? Při běžné mluvě, ve sportu, ve škole, při různých aktivitách, hrách, při setkáních s přáteli?

Slovo fairtrade označuje výrobky, na jejichž produkci se podílejí lidé, kteří za svou práci dostanou spravedlivou odměnu, která jim umožní důstojně žít. Touto známkou jsou převážně označovány potraviny jako káva, čaj, třtinový cukr, ale také kakao, čokoláda, rýže nebo koření.

Lokální výrobky jistě rezonují v myslích těch, kteří se zajímají o vynikající kvalitu. Nákupem lokálních produktů podporujeme nejen místní farmáře, pěstitele, obchodníky, ale také ekonomiku našeho regionu.

Naše Světová škola se během celého školního roku věnovala velmi zajímavému tématu „Fairtrade a lokální výrobky v Šumperku a okolí“, který zahrnoval návštěvu různých prodejen a provozoven v Šumperku a okolí nabízejících fairtrade a lokální produkty, rozhovory s lokálními prodejci, ochutnávku surovin, natáčení zajímavého videa, charitativní jarmark.

Celý zajímavý projekt vyvrcholil dne 26. 5. 2022 projektovým dnem na naší škole, kde žáci 2. stupně seznamovali děti z 1. stupně s fairtrade a lokálními produkty. Tato akce byla zajímavá tím, že jí provázeli pouze žáci Světové školy, kteří se postarali o úvodní slovo, video, aktivitu na interaktivní tabuli, ukázku výstavy, ochutnávku fairtrade kávy, čokolády, sušenek.

Ráda bych poděkovala za celoroční úžasnou, podnětnou a smysluplnou práci paní učitelce Ireně Kampové, paní učitelce Petře Nevrklové, žákům Ester Lucové, Adéle Peslarové, Karolíně Sojkové, Emě Štětinové ze třídy VIII. B, Kateřině Barešové ze třídy VIII. C, Matouši Válkovi, Vojtěchu Mikeskovi, Samuelu Horníčkovi ze třídy IX. A, dále také vedení naší školy, za podporu tohoto náročného projektu Světové školy.

Přeji nám všem, aby se slovo fér objevovalo ve všech oblastech našeho života.

Mgr. Petra Štětinová Buxbaumová