Ohlédnutí za oslavami 100 let republiky na naší škole

Akce/

Ve středu 24. října se žáci 2. stupně vrátili do období uplynulých sta let. Učitelé školy i vzácní hosté si ve čtyřech hodinových blocích pro žáky nachystali mnoho aktivit. Velký dík patří paní Chudobové a paní Vargové za ochotu popsat našim žákům své pohnuté zážitky z doby komunismu. Stejně tak hodně děkujeme panu Buxbaumovi a panu Fischerovi za přiblížení židovské tématiky a holokaustu. Děkujeme i paní Jirmanové a M. Šabo za skvělé vedení hodin tance a panu Lešingrovi za besedu o Mnichovské dohodě a zajištění bloku o elektronice 20. století. Velký ohlas mělo mapování módy minulého století, žáci se dobře bavili i v blocích věnujících se hudbě. K vidění u nás bylo 100 knih posledních sta let, přičemž tuto výbornou aktivitu využívali i děti 1. stupně. Někteří z žáků navštívili ve Vlastivědném muzeu expozici „První republika“ s komentovanou prohlídkou, jiní muzeum pana Hlavatého, které připomíná 2. světovou válku.

Ve škole se mezitím hráli dětské hry našich babiček a ohlíželi jsme se za sportovními i vědeckými úspěchy Čechů. Během tohoto dne jsme také vyrobili 100 lampionů symbolizujících 100 let naší republiky, které jsme ve čtvrtek 25. října zanesli do knihovny T. G. Masaryka. Lampionovému průvodu předcházelo zasazení národního stromu – lípy srdčité na školním hřišti. Lípu jsme zařadili do celonárodního projektu Stromy svobody a pod ní umístili krabici se vzkazy budoucím generacím, které děti během oslavného týdne sepsali. Celé naše oslavy ukončila velká, téměř tříhodinová, zážitková hra „Cesta časem“ pro žáky 9. ročníku. I když příprava oslav 100 let republiky se na naší škole byla časově velmi náročná a naši učitelé jí věnovali hodně svého volného času, můžeme říct, že se vše povedlo a žáci i pedagogové na ně budou rádi vzpomínat.

 Ohlasy dětí:
„Projektový den se mi moc líbil. Hodně věcí jsem se dozvěděla a jsem za to ráda.“

G. Valentová
„Nejvíce se mi líbil vývoj módy. Bylo super, že jsme si mohli vyrobit čelenky. Super bylo i video o vývoji módy.“

E. Kotzmannová
„Projektový den se mi celkem líbil. Byli tam skvělí učitelé i atmosféra. Byl to den s kamarády. Děkuji hlavně učitelům, kteří tuhle akci uspořádali.“

K. Kaplová
„Nezažila jsem lepší den ve škole. Jsem hrozně ráda, že to pro nás paní učitelky nachystaly. Jen škoda, že to nemůžeme zažít podruhé. Hrozně se mi líbilo „Od fotografie ke jménu“. Bylo to velmi záživné a dobrodružné.“

N. Přidalová
„Bylo to super. Moc jsem si ten den užil. Doufám, že ještě něco takového zažiju. Budu na to vzpomínat až do smrti.“

S. Sova
„Projektový den byl skvělý!. Nejlepší byl street dance a film. Vyučování bylo zkráceno, což bylo nejlepší.“

M. Voloszcuková