Dějepisná exkurze v Hrabyni

Akce/

Každý rok mají žáci devátých tříd možnost se s naší školou vydat po stopách druhé světové války. A proto se ve středu 12. 6. 2024 přihlášení osmáci a deváťáci vypravili do Národního památníku II. světové války v Hrabyni na Opavsku. Památník byl postaven právě v Hrabyni jako symbol nejtěžších bojů Ostravské operace v roce 1945. Naše cesta započala u školního hřiště, odkud jsme dvě hodiny jeli přes kopečky Nízkého Jeseníku až na poměrně rovinaté Opavsko.

Samotný památník je zajímavá architektonická stavba, jejíž dva zkosené klíny ve svém nitru ukrývají obsáhlou expozici. Rozdělili jsme se na dvě skupiny – jednu čekal výukový program a druhou prohlídka a naopak. Výukový program „Nezačalo to až v Osvětimi“ nám poodhalil, co znamená slovo antisemitismus. Dále popsal doby protižidovské politiky až po současný Izraelsko-palestinský konflikt. V druhé části jsme se přesunuli do expozice ve zmíněné budově památníku. S panem průvodcem jsme si chronologicky prošli události války, které ovlivnily nejen životy statisíců vojáků, ale i civilního obyvatelstva. Prošli jsme se i napodobeninami domů zasažených bombou. Jakmile jsme se přemístili do dalšího patra, čekala nás návštěva místnosti, ze které vycházel opravdový strach. Byla zde replika schodů koncentračního tábora Mauthausen, po němž museli věznění tahat obří balvany z lomu. Také nesmím opomenout expozici města Lidice, ve které se nacházelo známé sousoší lidických dětí. Troufnu si říct, že návštěva těchto expozic a zhlédnutí tematických filmů v nás vyvolala silný dojem. Po náročném dni nás čekala pouze cesta domů.

Děkujeme paní učitelce Kampové a paní učitelce Haltmarové za realizaci celého výletu a doprovod. Přestože nám počasí moc nepřálo, domnívám se, že každý z nás si z exkurze něco odnesl.

Jakub Havlíček, VIII.